Merkez Bankası Eylül toplantısında faiz artışı yapar mı?

Merkez Bankası Eylül toplantısında faiz artışı yapar mı?

Ağustos 29, 2018 0 Yazar: admin

Kurda volatilitenin sürdüğü ortamda gözler Merkez Bankası’nın 13 Eylül’de gerçekleşecek toplantısına çevrildi. Piyasalarda genel beklenti faiz artışı olacağı yönünde..Bloomberg HT’ye konuşan uzmanlar dai faiz artışı olması gerektiğini ancak tek başına yeterli olmayacağını belritiyor.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç Merkez Bankası’nın son dönemdeki adımlarının kısa vadeli etkisi olduğunu ve faiz artırması gerektiğini belirtti

Altınsaç “Merkez Bankası’nın ayın 13’ündeki toplantıya kadar faizi yükseltme çabası olacaktır. Kur her gün %3 civarında yukarı gidiyor, haftaya 6 ile başladık, 6.35’lere yükseldik. Bu yükselişin bir miktarı Euro/Dolar paritesinden de kaynaklanabilir çünkü parite de çok oynak. Ama bunun dışında faizi yükseltmek gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“BU ADIMLARLA ZAMAN KAZANDIK”

Altınsaç “swap tarafında alınan önlemler iyiydi ama bunun bir vadesi var. Bununla bir zaman kazandık, TL satışı maliyetli hale geldi ama bence bu hikayenin sonuna geliyoruz. Bu faizin yüksek kalması gerekiyor. Bunun için de tek yolunuz, ayın 13’ündeki toplantıda faiz artırmanız…” diye konuştu.

Kur üzerinde yukarı yönlü baskının sürdüğünü, riskin de bitmediğini ifade eden Altınsaç “maalesef geriye bir tek araç kaldı, yapılanlar kısa kısa vadeli oluyor, faiz artırmak durumunda. Ama yapar mı emin değilim” değerlendirmesini yaptı.

“TCMB PİYASANIN ÖNÜNE GEÇMELİ”

Econs Danışmanlık Kurucu Ortağı Ferhat Yükseltürk Merkez Bankası’nın piyasanın önüne geçmesi gerektiğini belirtti.

Yükseltürk “Kurdan yediğimiz atak enflasyon beklentilerini de arttırıyor, aslında bir kısır döngüde görünüyoruz. Bunu kırmak için Merkez Bankası piyasanın önüne geçmeli, acı reçeteyi içmeliyiz gibi duruyor. Çünkü ertelediğimiz noktalarda bunun maliyeti daha da artmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

“SADECE FAİZ ARTIŞI FAYDA ETMEZ”

NoorCM Menkul Değerler Yurt içi Satış Müdürü Mert Yılmaz bir faiz artışı ihtiyacı olduğunu belirterek “Ancak içinde bulunduğumuz türbülanstan sadece faizi artırarak çıkılamaz, bir hikaye yazılmadığı sürece tek başına faiz artışı fayda etmeyecektir” yorumunu yaptı.

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici Şengül ise Merkez Bankası’ndan en az 250 az puanlık faiz artışı beklediğini ifade etti.

TCMB’DEN YENİ HAMLE

TCMB ve BDDK önceki haftalarda spekülatif talebi önlemek için bazı adımlar atarak piyasalardaki gerilimi azaltmıştı.

TCMB bankalararası para piyasasında gecelik borç alabilme limitlerini bugünden itibaren geçerli olmak üzere 13 Ağustos öncesi limitleri iki katı olarak sınırladı.