Trump Nike’a savaş açtı; Oğlu da destek verdi

Trump Nike’a savaş açtı; Oğlu da destek verdi

Eylül 7, 2018 0 Yazar: admin
ABD Devlet Başkanı Donald Trump bu kez, ABD ‘de polisin silahsız siyahları öldürmesi furyasını protesto için maçta milli marş çalarken ayağa kalkmak yerine diz çöken Amerikan futbolu oyuncusu Colin Kaepernick’i yeni yüzü yapan Nike’a karşı atağa geçti. Trump, bugün Twitter’dan ” Nike ne düşünüyordu acaba” mesajını paylaştı. Trump, Amerikan futbol ligi NFL’deki takımların milli marş sırasında diz çöken oyuncuları kovması, hatta ayağa kalkmayan oyuncuların ülkede kalmaması yönündeki açıklamalarının ardından işsiz kalan Kaepernick’in Nike ‘ın yeni yüzü olarak ABD ve tüm dünyayı sarmasından rahatsızlığını her fırsatta dile getiriyor.

KİRACIYA GÖZDAĞI

4 Eylül’de ”Bence bu korkunç ve verilmemesi gereken bir mesaj. Bunun bir gerekçesi olamaz” diyen Trump, Nike’ın New York’taki pek çok dükkanının kendisine ait emlaklarda kiracı konumunda olduğuna dikkat çekmişti.

BOYKOTA DESTEK VERDİ

5 Eylül’de Twitter’dan “Reytingleri çok düşen NFL gibi Nike da öfke ve boykotlar yüzünden tamamen öldürülüyor. Merak ediyorum, böyle olacağı hakkında fikirleri var mıydı?” paylaşımında bulunan Trump, şöyle devam etti: 6 Eylül’de ” Nike’ın yaptığından hoşlanmadım. Bu yaptıkları uygunsuz” sözleriyle tepkisini devam ettiren Trump, kendisinin ve halkın büyük çoğunluğunun bayrağa ve milli marşa hürmet ettiğini dile getirdi.

OĞUL TRUMP’TAN FOTOMONTAJ

ABD Başkanı’nın oğlu Donald Trump Jr. da Nike’a karşılık olarak reklam yüzünü değiştirdiği bir paylaşımda bulundu.

‘SİZİN İÇİN DÜZELTTİM’

Reklamın fotoğrafına sivil haklar aktivisitne dönüşen Kaepernick’in yerine başkan babasının yüzünü yerleştiren Donald Trump Jr., reklamın yazısını aynen korudu: ”Bir şeye inan. Bu her şeyi feda etmen anlamına gelse bile.”       Bu gönderiyi Instagram’da gör There, fixed it for you. #maga Donald Trump Jr. (@donaldjtrumpjr)’in paylaştığı bir gönderi (5 Eyl, 2018, 3:24ös PDT) Oğul Trump, bu fotomontajı Instagram’da ”İşte burada, sizin için düzelttim” başlığıyla yayımladı. Reklamın orijinali şu şekilde:

 

Believe in something, even if it means sacrificing everything. #JustDoIt pic.twitter.com/SRWkMIDdaO — Colin Kaepernick (@Kaepernick7) 3 Eylül 2018

 NE OLMUŞTU?

2016 yılında Amerikan Ulusal Futbol Ligi’nde (NFL) San Francisco 49ers’ın “quarterback”i olarak oynarken yaptığı protesto Colin Kaepernick’i gündeme oturtmuştu. Kaepernick, polis şiddetine ve ırksal ayrımcılığa karşı, maçtan önce söylenen Amerikan milli marşında ayağa kalkmak yerine diz çökmüştü. [Haber görseli]