TFF’ye talimat verildi: Emir büyük yerden!

TFF’ye talimat verildi: Emir büyük yerden!

Eylül 7, 2018 0 Yazar: admin
UEFA Uluslar Ligi’nde bugün Rusya ile karşılaşacak A Milli Futbol Takımı’nın kamp sürecine ‘yabancı sayısı’ tartışması damgasını vurdu. Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş’in, UEFA Elit Teknik Direktörler Toplantısı’ndan dönüşte, “Yabancı sayısı çok fazla” demecinin ardından, milli maç için Trabzon’da bulunan TFF’nin Başkanvekili Ali Dürüst’ün de yabancı sayısının azaltılacağının sinyalini, “Sezon sonunda revizyon var” sözüyle vermesi, “sınırlama” ihtimalini yükseltti. Yabancı konusundaki ‘azaltma’ kararının ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın bir süre önce katıldığı TV programındaki demeci sonrası alındığı, ancak 24 Haziran’daki seçimlerin beklendiği öğrenildi. TFF’ye yakın kaynaklar İstanbul ve Trabzon’daki milli takım kampı sırasında TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve kurmaylarının yabancı kuralının kademeli olarak azaltılması konusunda bir tür mühendislik çalışması yaptığını iddia ettiler. Hararetli geçen tartışmalar sonrası yabancı sayısının azaltılmasında prensip kararına varıldığı öğrenildi. TFF’nin radikal bir karar alma yolunda önünü tıkayan en önemli konu başlıkları ise kulüplerin yabancılarla yaptığı uzun süreli sözleşmeler ve yayıncı kuruluşun ricası. İddialara göre yabancı sayısının ilk planda 12’ye, bir sonraki sezon 10 ve 8’e ineceği de vurgulandı. Naklen yayın ücretlerini güçlükle ödeyen yayıncı kuruluşun ‘kademeli geçiş’e razı olduğu da belirtildi. Konuyla ilgili nihai karar ise TFF, Kulüpler Birliği ve Spor Bakanlığı ile yapılacak toplantı sonrası verilecek.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçimleri öncesi, “Futbolda özellikle yabancı oyuncu sayısının aşırı oluşu, bize bazı dezavantajlar getiriyor. En önemli dezavantajı, A Milli Takım’a yansıması. Oyun anlamında yerli oyuncularımızın performansı ligde az kaldığı için, milli takımda da o gücü yakalayamıyoruz. Kulüplerimiz hiç mi yabancı oynatmasın? Oynatsın ama bu kadar fazla değil. Bakıyorsun sahaya, neredeyse yerli oyuncu yok. Bunu doğru bulmuyorum. Gereğinden fazla” demişti. Şimdiki TBMM Başkanı dönemin Başbakanı Binali Yıldırım da yabancı oyuncu fazlalığı nedeniyle ailesiyle evde TV’de maç izlemediğini belirtmişti.

Yiğit’lere Engin’lere geri mi dönelim?

TFF’nin yabancı sayısının azaltılacağını gayri resmi olsa da duyurmasının ardından spor dünyası, “Yabancı sınırlamasına hayır” kampanyası başlattı. Sosyal medya ağırlıklı giden protesto kampanyasında aralarında eski dönemlerde kulüp yöneticiliği yapmış isimler de “Sınırlamaya hayır” dedi. Yabancı sınırlamasının gelmesi halinde Türk futbolunun yeniden Tarık Çamdal, Engin Baytar, Yiğit Gökoğlan, Ozan Tufan gibi isimlere milyon Avro’lar vermek zorunda kalacağını belirten spor dünyası, yerli-yabancı rekabetinin futbolda ilerlemiş ülkelerdeki gibi tek kurtuluş reçetesi olduğunu savundular.