Tesla’nın en büyük hissedarlarından Musk’a koltuk uyarısı

Tesla’nın en büyük hissedarlarından Musk’a koltuk uyarısı

Eylül 3, 2018 0 Yazar: admin
BlackRock’ın geçtiğimiz haziran ayında, şirketin yıllık toplantısında hissedarlar arasında bu konuda yapılan oylamada Musk’un yönetim kurulu başkanlığını bırakması yönünde oy kullandığı ortaya çıktı.

Sermaye ve risk yönetimi şirketi BlackRock, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Sermaye Piyasası Kurulu’na sunduğu dönemsel faaliyet raporuna göre, söz konusu oylamada Tesla’nın yönetim kurulu başkanının bağımsız bir isim olması yönünde oy kullandı.

BlackRock, 5 Haziran’da Tesla hissedarlarından Jing Zhao isimli bir yatırımcının önerisiyle yapılan oylamadaki tercihini kamuoyuna daha önce açıklamamıştı.

Elon Musk’ın da dokuz kişilik yönetim kurulu üyeliğinden alınmasının teklif edildiği oylamada hissedarların büyük çoğunluğu Musk’ın koltuğunu koruması yönünde oy kullanmıştı.

Halka açık şirketlerde tanımlandığı şekliyle her bir hissenin bir oy sayıldığı oylamada Musk 86 milyon, bağımsız bir yönetim kurulu talep eden öneri ise yaklaşık 17 milyon hisseye sahip olanların oyunu almıştı.

Elon Musk’ın yönetim kurulu başkanlığına karşı çıkanlar, borsada işlem gören şirketlerde, görevi CEO’yu denetlemek olan yönetim kurulunun başında CEO’nun bulunmasının, bu denetim fonksiyonunu zayıflatarak şirketin itibarını sarsacağı düşüncesinden hareket ediyor.

Elon Musk Tesla’daki yüzde 20’lik hissesiyle halen yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürüyor.

Tesla, 2018’in ilk çeyreğinde 710 milyon dolar zarar ettiğini açıklamıştı.