Tahir Elçi adalet bekliyor! 3 yıldır şüpheli bile yok

Tahir Elçi adalet bekliyor! 3 yıldır şüpheli bile yok

Eylül 7, 2018 0 Yazar: admin
Açıklamaya bu hafta HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş da katılarak destek verdi. Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, “ Diyarbakır Barosu olarak tam 140 haftadır burada sevgili Tahir Elçi’nin katillerini ve arkasındaki karanlık odakların yargı karşısına çıkarılmasını talep ediyoruz. Ama ne yazık ki alçakla gerçekleştirilen bu cinayetin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen henüz soruşturma dosyasında şüpheli sıfatıyla ifadesi alınmış kimse bulunmamakta. Tahir Elçi bütün yaşamını adalet, barış ve demokrasi mücadelesine adadı. Tahir Elçi adaletin, vicdanın ve barışın sesi oldu. Faili meçhul cinayetlerin, köy yakma davalarının avukatı oldu. Birçok insan hakkı ihlallerini ortaya çıkardı ama ne yazık ki alçakça bir şekilde katledildi ve henüz katilleri yargı karşına çıkarılmış değil. Biz Diyarbakır Barosu olarak bu soruşturma dosyası aydınlana kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha dile getirmek istiyoruz” dedi.

Tahir Elçi’yi unutturamazsınız

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ise Türkiye’de haktan hukuktan yana olan bütün demokrasi güçleri ve hukukçuların, Tahir Elçi’nin nasıl katledildiğini çok iyi bildiklerini ifade ederek, “Bütün ayrıntılar göz önünde. Söylenmedik, talep edilmedik bir husus kalmadı. Fakat hükümet ve devlet yetkilileri üç maymunu oynamaya devam ediyor” dedi. Cezasızlığın bir devlet politikası olarak devam ettiğini kaydeden Beştaş, “Canlı yayında bir cinayet olarak tarihe geçen Dört Ayaklı Minare’nin altındaki cinayetin, faillerinin bilinmediğini ya da bulunamadığını kime anlatabilirler ki. Herkes bu failin 24 saat için de tespit edilebileceğini bilir. İlk dönemde hükümet yetkilileri üst düzeyde açıklamalar yaparak, ‘biz failleri yargı önüne çıkaracağız’ dediler. Ama biz Roboski’den, Suruç’tan, 10 Ekim’den ve daha birçok katliam dosyasından bu sözleri biliyorduk. Tahir Elçi tüm hukuki hayatında cezasızlıkla mücadele etti. Ancak kendi dosyası da aynı akıbete uğratılmak isteniyor. Tahir Elçi’yi unutturamazsınız” diye konuştu.

Hükümet ve Erdoğan açıklama yapsın

“Hükümet ve Erdoğan Tahir Elçi konusunda derhal bir açıklama yapsın” diyen Beştaş, şunları söyledi: “ Faili bulamıyoruz, deliller yeterli değil, biz bu işi yürütemiyoruz’ desin. Ama bu konuda konuşsun. Biz faillin kim olduğuyla ilgili değiliz. Fail kim olursa olsun, ister kolluk gücü, ister sivil, ister başka bir kimlikte, bizim tek bir talebimiz var. Bu fail bulunsun ve yargı önüne çıkarılsın. Tüm barolara da, bir baro başkanın faillerinin bulunması konusunda yeterli tutumu göstermeye çağırıyorum.”