Küresel seyahatçi sayısı 1,4 milyara ulaştı

Küresel seyahatçi sayısı 1,4 milyara ulaştı

Ocak 22, 2019 0 Yazar: admin

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) son yayımlanan Turizm Barometresi’ne göre, dünyayı gezen turist sayısı, 2018’de öngörülenden iki yıl önce 1,4 milyar kişiye ulaştı. Bir önceki yıldan yüzde 6’lık artışa denk gelen bu sonuç, 2010 yılından bu yana kaydedilen en güçlü artışa işaret ediyor.

TUYED Ar-Ge’nin UNWTO’nun Turizm Barometresi’nden derlediği bilgilere göre, UNWTO uzmanları, dünyayı gezen turist sayısının 2020 yılında 1,4 milyar kişiye ulaşacağını tahmin ediyordu. Tahminleri daha erken gerçekleşen uzmanlar, 2019 yılında dünya turizmindeki büyümenin ise yüzde 3 ila 4 arasında olmasını bekliyor.

Yakıt fiyatlarının istikrarı uçuşları ekonomik hale getirme eğilimini güçlendiriyor. Bunun da kaynak pazarların çeşitlenmesine yol açtığına dikkat çekiliyor. Ayrıca gelişmekte olan pazarlardan, özellikle Hindistan ve Rusya’nın yanı sıra, küçük Asya ve Arap kaynak pazarlarından güçlü bir dış seyahat talebi eğilimi ağır basıyor. Uzmanlar, küresel ekonomik yavaşlama, Brexit ile ilgili belirsizlik ve ticari gerilimlerin gezginleri “bekle ve gör” durumuna getirebileceğini belirtiyor.

”BÜYÜME VE KALKNMANIN EN İTİCİ GÜCÜ”

“Son yıllarda turizmin büyümesi, sektörün günümüzde ekonomik büyüme ve kalkınmanın en güçlü itici güçlerinden biri olduğunu doğruluyor” diyen UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili konuyla ilgili olarak nişantaşı günlük kiralık daire şu açıklamayı yaptı: “Turizmi sürdürülebilir bir şekilde yönetip, genişlemeyi tüm ülkeler, hatta tüm yerel topluluklara iş ve girişimcilik için fırsatlar yaratacak şekilde devam ettirmeliyiz. Temel sorumluğumuzu da bu kalkınmada kimseyi geride bırakmayıp, gelişmelerle herkese fayda sağlamak oluşturuyor. Bu yüzden UNWTO olarak, 2019’da eğitim, beceri ve iş yaratma üzerine yoğunlaşacağız.”

Bölgelere göre sonuçlar

Dünya turizmindeki büyümeleri bölgelere göre inceleyen Turizm Barometresi’nde şu saptamalara yer veriliyor: 2018 yılında Ortadoğu yüzde 10, Afrika yüzde 7, Asya ve Pasifik ile Avrupa bölgesi ise yüzde 6’lık büyümeler kaydetti. Aynı yıl Amerika kıtasını ziyaret edenlerin sayısı yüzde 3’lük seviye ile dünya ortalamasının altında kaldı.

AVRUPA 713 MİLYON TURİST ALDI

Avrupa’ya giden uluslararası osmanbey günlük kiralık daire turist sayısı 2018’de 713 milyona ulaştı. Bu bir önceki yıla kıyasla yüzde 6 gibi önemli bir artış olduğunu gösteriyor. Yüzde 6’lık artış yakalayan Asya ve Pasifik bölgesi 2018 yılında 343 milyon uluslararası turist çekti.

Amerika bölgesi, 2018’de yüzde 3’lük artışla toplam 217 milyon şişli günlük kiralık uluslararası ziyaretçiyi ağırladı. Kuzey Amerika’daki büyüme yüzde 4, Güney Amerika yüzde 3), Orta Amerika ve Karayipler ise yüzde 2’lik artışlar yakaladı.

Bir önceki yıla göre yüzde 10’luk ziyaretçi artışı yakalayan Afrika bölgesi toplamda 67 milyon turiste ev sahipliği yaptı. Afrika gibi yüzde 10’luk artış yakalayan Ortadoğu’ya giden turist sayısı 64 milyon kişiye ulaştı.