İstanbul 3 Havalimanın bilet fiyatları belli oldu

İstanbul 3 Havalimanın bilet fiyatları belli oldu

Ekim 11, 2018 0 Yazar: admin

İstanbul 3. Havalimanı İçin THY’nin Uçuş Fiyatları Belli Oldu

29 Ekim’de açılması planlanan İstanbul 3. Havalimanı için THY’nin uçak bilet fiyatları ve uçuş takvimi belli oldu. Buna göre yolcular Ankara, Antalya, İzmir’e 59, Kıbrıs’a 179 TL ve Bakü’ye 99 dolara uçacak. 3. Havalimanından ilk uçuş ise Ankara’ya yapılacak.

Türk Hava Yolları, İstanbul 3. Havalimanından kampanyalı ücretlerle, Ankara, Antalya, İzmir’e 59, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) 179 TL ve Bakü’ye 99 dolara uçacak.

3. Havalimanı, büyük bir törenle 29 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde açılacak. 30 Ekim’de ise tören sonrası düzenlemeler, temizlik ve ilk uçuş için hazırlıklar yapılacak. 31 Ekim’de THY ilk uçuşlarını Ankara ve KKTC Ercan Havalimanına gerçekleştirecek.

HER GÜN 5 GİDİŞ 5 GELİŞ

Habertürk’te yer alan habere göre, THY, büyük göçü gerçekleştireceği 30-31 Aralık’a kadar olan 2 aylık dönemdeki ticari test amaçlı düzenli uçuşlarına ise 1 Kasım’da başlayacak. Daha önce 2 ayda toplam 30 uçuş yapılması planladığı belirtilmişti. Yeni düzenlemeye göre THY, 1 Kasım’dan başlamak üzere günde 5 kalkış, 5’te iniş olacak şekilde uçuş planı yaptı. Her gün İstanbul 3. Havalimanından 5 noktaya, yurt içinde Ankara, Antalya, İzmir ve yurt dışında ise Bakü ile Ercan’a gidiş-dönüş uçuşlar yapılacak. 2 aylık dönemdeki kampanyalı ücretlerde şöyle olacak; Ankara, Antalya ve İzmir tek yön 59 TL , Ercan’a tek yön 179 TL, Bakü’ye gidiş-dönüş 99 ABD dolar olacak.

İLK UÇUŞ ANKARA’YA YAPILACAK

Yeni havalimanında gerçekleştirilecek uçuş takvimi de belli oldu. Buna göre 31 Ekim’de ilk uçuş Ankara’ya 11:30’da yapılacak. Ankara Esenboğa’dan İHY’ye dönüş uçuşu da 13:30’da gerçekleşecek. Aynı gün ikinci uçuş KKTC Ercan Havalimanına 17:30’da yapılacak. 2 aylık düzenli uçuşlar ise şöyle gerçekleşecek; Her gün İYH’den Ankara 11:10 gidiş, 13:30 dönüş. Antalya’dan İYH’ye 11:00’de geliş, 13:40’ta dönüş. İYH’den İzmir’e ilk uçuş 1 Kasım’da 15:55’te yapılacak dönüşü ertesi gün 08:35 olacak. Sonraki günler bu saatlerde uçuşlar yapılacak. 31 Ekim’de başlayacak İYH-Ercan uçuşları da 17:30 gidiş, ertesi gün 05:35 dönüş şeklinde olacak. 1 Kasım’da başlayacak İYH-Bakü seferleri de 15:55 gidiş, ertesi gün 08:35 Bakü’den dönüş şeklinde gerçekleştirilecek.

ŞEHİR MERKEZİNE KARAYOLUYLA ULAŞIM İBB’NİN KONTROLÜNDE OLACAK

Yeni havalimanından şehir merkezine karayoluyla ulaşım İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kontrolünde olacak. Daha önce ilk ihale iptal edilip, ikincisine çıkıldığında, tek ulaşım kaynağı olan karayolunda geç yapılan ihale sebebiyle sorunlar olabileceği tartışılmıştı. İETT tarafından yapılan 3. Havalimanı Toplu Ulaşım İhalesi’ni ikincisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi Otobüs A.Ş kazandığı için ulaşım hizmetini aynı şirketin 29 Ekim’de başlaması bekleniyor. Bir aksaklık olmaması için de İstanbul Büyükşehir Belediyesi her halükarda devrede olacak.

ASLAN PAYI THY’NİN

Açılışından itibaren İstanbul 3. Havalimanının yolcuda yaklaşık yüzde 75’in üzerine çıkan pay Türk Hava Yollarının olacağı belirtiliyor. Ayrıca yeni havalimanına THY’nin büyük taşınmasının ertelenmesi sebebiyle, iki havalimanından uçuş yapılacağı için 3. Havalimanı 31 Aralık tarihine kadar “ISL” kodunu kullanacak. Taşınma sonrasında ise “IST” kodunu kullanmaya başlayacak. Dolayısıyla THY’nin satışa çıkaracağı İYH uçuşlu biletlerde “ISL” kodu yer alacak.