İran’la Türkiye arasında turizm anlaşması

İran’la Türkiye arasında turizm anlaşması

Şubat 13, 2019 0 Yazar: admin

12. Uluslararası Tahran Turizm Fuarı için İran’a giden Türkiye Seyahat Acentaları Birliği heyeti, iki ülke arasında turizmin geliştirilmesini amaçlayan anlaşmaya imza attı.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, yönetim kurulu üyeleri ve BTK başkanlarından oluşan TÜRSAB heyeti, 12. Uluslararası Tahran Turizm Fuarı’na katılmak için İran’a gitti.

TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN İYİ NİYET NLAŞMASI

Ziyaret çerçevesinde Tahran Büyükelçisi Derya Örs, İran İslam Cumhuriyeti Turizmden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Ashgar Monesan, İran Havayolu günlük kiralık osmanbey Ulaşımı ve Turizm Acentaları Birliği Başkanı Hormatolah Rafeyi, İran Seyahat Acentaları Birliği Başkan Yardımcısı Vali Teymouri ve T.C. Tahran Kültür ve Turizm Müşaviri Mehmet Taşkın ve çok sayıda sektör temsilcisinin katılımıyla bir konferans düzenlendi.Konferans sonrasında İran Havayolu Ulaşımı ve Turizm Acentaları Birliği ile TÜRSAB arasında karşılıklı turizm ilişkilerini geliştirme ve potansiyel iş birliği alanlarını tespit ederek, ortak faaliyetlerde bulunmaya yönelik bir iyi niyet anlaşması imzalandı.

”TÜRKİYE, MEVLANA GİBİ BİR ORTAK DEĞERE SAHİP”

Konferansta konuşan İran Havayolu Ulaşımı ve Turizm Acentaları Birliği Başkanı Hormatolah Rafeyi; İran ve Türkiye’nin tarihi, kültürel, siyasi günlük kiralık nişantaşı bağları nedeniyle köklü iki kadim dost ülke olduğuna vurgu yaparak, Türkiye’nin Mevlana gibi çok önemli bir ortak değere sahip olduğunu ifade etti.

”TURİZM ALANINDA YAŞANAN SIKINTILAR ÜST DÜZEY GİRİŞİMLERLE ÇÖZÜLEBİLİR”

Tahran Büyükelçisi Derya Örs; konferansta yaptığı konuşmada İran ve Türkiye’nin iki ayrılamaz ülke olduğunun altını çizdi. Potansiyellerini tamamen kullandıkları takdirde iki ülkenin bölgede üstün güç ve söz sahibi olacağını belirten Örs, turizm alanında yaşanan sıkıntıların üst düzey bürokratik girişimlerle çözülebileceğini dile getirdi.

”İRAN’I TÜRKİYE’DE DAHA FAZLA TANITMAK İÇİN HAZIRIZ”

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ise konuşmasında; “İki ülke halkları arasında uzun yıllara dayanan dostluk köprüsünün bizleri çok daha günlük kiralık cevahir yakın ve güçlü iş birliklerine taşıyacağına olan inancımız tam. İran’ın eşsiz zenginliğini ülkemizde daha fazla tanıtmak için hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Birliğimiz, ilk defa Uluslararası Tahran Turizm Fuarı’nda 130 metrekare stant ile yer alıyor. Seyahat acentalarına TÜRSAB standında iş görüşmelerini ücretsiz gerçekleştirme imkanı sunuyoruz” dedi.

”BU YILKİ HEDEFİMİZİ 7 MİLYON TURİST”

Konferansın son konuşmacısı İran İslam Cumhuriyeti Turizmden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Ashgar Monesan oldu. İran’ı ziyaret eden tüm turistlerin ülkelerine kültür ve turizm elçileri olarak döndüklerini belirten Monesan, kırk yıl önce İran’ı sadece 450 bin yabancı turist ziyaret ederken, bu rakamın artık 6 milyona ulaştığını ve 7 milyon seviyesini hedeflediklerini dile getirdi. Konuşmanın devamında İran turizm altyapısının ve turizm yatırımlarının hızla artış gösterdiğini günlük kiralık mecidiyeköy anlatan Monesan, doğa turizmi, eko-turizm ve sağlık turizmi alanlarında da ciddi projeler yürütüldüğünü belirterek, Türkiye ile karşılıklı turist trafiğini artırmak istediklerini vurguladı.

Konferansın ardından TÜRSAB ve İran Seyahat Acentaları Birliği heyetleri, karşılıklı ikili görüşmelerde bulunarak, turist trafiğinin artırılması, sorunların birlikte çözülmesi yönünde önerileri ve çizilecek yol haritasını görüştü.