İBB’den vatandaşa:Ekmeği zamlı satan yerin konumunu gönderin

İBB’den vatandaşa:Ekmeği zamlı satan yerin konumunu gönderin

Ekim 5, 2018 0 Yazar: admin

İBB Beyaz Masa İstanbul’da Ekmeği Zamlı Satmaya Devam Eden Yerlerin Tespiti İçin Konum Atılmasını İstedi

İBB Beyaz Masa, İstanbul’da ekmeğe yapılan zammın durdurulmasına rağmen hala zamlı fiyatta ekmek satmaya devam eden yerlerin tespiti için vatandaşlardan konum atarak ihbar edilmesini istedi.

İstanbul’da ekmeğe yapılan zammın durdurulmasına rağmen, zamlı fiyatta ekmek satan yerlerin tespiti için İBB Beyaz Masa vatandaşlardan konum atarak ihbar etmesini istedi.

YÜZLERCE VATANDAŞ YANIT VERDİ

İstanbul’da 200 gramlık ekmeğin 1 lira, 250 gramlık ekmeğin de 1.25 liradan satılması gerektiğini açıkladıktan sonra bu açıklamalarını Twitter’a taşıyan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal ve İstanbul Valisi Vasip Şahin’e yüzlerce vatandaş yanıt verdi. Vatandaşlar İstanbul’da aylardır 200 gramlık ekmeğin 1.25 liradan, 250 gramlık ekmeğin de 1.5 liradan satıldığını belirtti.

ŞİLE’DE EKMEK 2 LİRA

Milliyet’te yer alan habere göre kimi vatandaşlar da Şile’de ekmeğin 2 lira olduğunu, Halk Ekmek satış noktası da bulunmadığını dile getirdi. Bazı paylaşımlara Beyaz Masa’nın da etiketlenmesi üzerine Beyaz Masa bunlara yanıt vererek vatandaşlardan ekmek fiyatının 1-1.25 liranın üzerinde satıldığı yerleri konum atarak ihbar etmesini istedi.

2 AYDIR EKMEK ZAMLI

İstanbul’da ekmek fiyatları 27 Temmuz’da zamlanmış, Ticaret Bakanlığı’nın zam yapılmayacağını duyurmasına rağmen 200 gramlık ekmek 1.25 liradan, 250 gramlık ekmek de 1.5 liradan satılmaya başlanmıştı. Bu hafta başında başkentte fırıncılar ekmeğe zam olacağını, ardından da Ticaret Bakanlığı zamma izin vermediğini açıkladı. İstanbul’da da zamma izin verilmediği halde fiilen fiyatın yükseldiği basında yer almıştı. Bunun üzerine önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve İstanbul Valisi ekmek fiyatına ilişkin açıklama yaptı.

VALİ AÇIKLAMIŞTI

İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal ekmek fiyatlarında yaşanan artışın arrdından ortak basın toplantısı düzenlemişti. Ekmeğe zam yapılmayacağını açıklayan Vali Şahin “250 gram ekmek 1.25 TL olarak satılıyor. Ekmek fiyatında bir değişiklik yok. 200 gram ekmek 1 TL’den tüketiciye ulaştırılacak. Farklı fiyat uygulayanlarla ilgili hem biz Valilik olarak, hem ticaret odamız hem de ilçe belediyesi zabıtaları denetleyecek.” açıklamasında bulunmuş, tartışmalara son noktayı koymuştu.