Finlandiya’da Türkiye tatili talebi ne durumda?

Finlandiya’da Türkiye tatili talebi ne durumda?

Ocak 24, 2019 0 Yazar: admin

ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Uslu, Finlandiya’da tur operatörlerinin 2019 Türkiye kapasitesini yüze 25-30 oranında arttırdığını açıkladı. Rezervasyonların geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 20 arttığına işaret eden Topçu, ‘’ Ancak Finlandiyalıların kendi ülkelerinde geçen seneki gibi sıcak bir yaz geçirmek umuduyla tatil rezervasyonlarını son dakika yapma eğiliminde’’ dedi.

Finlandiya’da düzenlenen Matka Turizm Fuarı tamamlandı. Fuarda Alanya’yı Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Uslu temsil etti. Fuarla ilgili izlenimlerini aktaran Uslu, Matka fuarının İskandinavya’nın en büyük turizm fuarı cevahir günlük kiralık olduğunu söyleyerek, “Fuara yaklaşık 65 bin kişi katıldı. Fuarın ilk günü turizm profesyonelleri, diğer günler ise tüketiciler için açıldı. Fuar boyunca Fin vatandaşları çeşitli acenteleri ziyaret ederek çok avantajlı promosyon ve kampanyalardan yararlandı. Fuarda karavan ve emlak bölümü de büyük ilgi gördü” dedi.

‘TÜRKİYE REZERVASYONLARI ARTIŞTA’

Uslu, açıklamalarının devamında “Bakanlık çatısı altında yer mecidiyeköy günlük ev aldığımız fuarda Türk Hava Yolları (THY) da vardı. Emlak bölümünde ise IDEAL Real Estate Alanya’yı temsil etti. 2019 yılı için Finlandiya pazarında beklentiler olumlu yönde. Artışın Türkiye genelinde 2018 rakamlarına göre yüzde 20-25 arasında olması bekleniyor.

‘FİNLANDİYALILAR SON DAKİKA PEŞİNDE’

Finlandiya’nın en büyük tur operatörü Aurinko Matkat’ın Türkiye temsilcisi Exotic Tour’un sahibi Cengiz Topçu, geçen seneden daha iyi bir sezon geçireceğimizi, artışın şimdiden yüzde 20 seviyelerinde oluğunu söyledi. Ancak şişli günlük ev Finlandiyalıların kendi ülkelerinde geçen seneki gibi sıcak bir yaz geçirmek umuduyla tatil rezervasyonlarını son dakika yapma eğiliminde olduklarını belirten Topçu, ‘’Diğer taraftan Nazar seyahat acentesinden alınan bilgilere göre, şimdilik rezervasyonlar geçen seneki seviyede ancak daha iyi bir sezon beklentisinden dolayı yüzde 25-30 oranında kapasite artırımı yaptıklarını belirttiler.” şeklinde konuştu.

Finlandiya’dan Antalya ve Gazipaşa Alanya havalimanlarına gelen yolcu sayıları ise yıllara göre şu şekilde oluştu: 2014’de 134 bin 853, 2015’de 112 bin 458, 2016’da 55 bin 889, 2017’de 37 bin 281 ve 2018’de 55 bin 680.