Erdoğan’dan İdlib için ateşkes önerisi

Erdoğan’dan İdlib için ateşkes önerisi

Eylül 7, 2018 0 Yazar: admin
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in katıldığı “Suriye” için  İran’ın başkenti Tahran’a yapılan “Üçlü Zirve” görüşmeleri sona erdi.

Görüşme sonrası ilk açıklama Ruhani’den geldi.

 

İşte satırbaşları;

‘Birleşmiş Milletler çabası teröristle mücadele ve insan yardımları askerlerin Suriye’den çıkması yönündedir. Yabancılara müdehaleden uzak durulmalıdır. Suriye’nin yok edilmesi için silah aktarımı yalnıştır. İster teröris şeklinde olsun. Dünya özellikle bizim bölge dış müdehale hükümetlerin tek yönlü müdahalesi yüzünden çok insan hayatını kaybetmiştir. Terörismiz yok olması tek başına Suriye ve bölgedeki kriz yaşayan diğer ülkelerde istikrarın sürmesini garantileyemez. Diyalog gelecek için güvenilir bir nokta olabilir…  Her müzakerede saygı ön planda olmalıdır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyulmalıdır. Teterözmle mücadele devam etmelidir. Suriye’de ABD’nin kanunsuz müdahalesi son bulmalıdır… [Haber görseli]  

Putin’in görüşme sonrası açıklamalarından satır başları şöyle; 

Şam’da kabul merkezi var. Ürdün ve Lübnan sınırlarında geçiş merkezleri kuruladu. Rusya Suriye’nin insanlarına düzenli olarak yardım yolluyor. Yardımlarımızı arttırmamız gerekiyor. Rusya, İran ve Turkiye’nin görüşmeleri sonrası yararlı kararlar alındı. Ve bu kararlar Suriye’ye katkı sağlayacaktır.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle;

Dünya bizi sabırsızlıkla bekliyor. Kendi askerimizin canı pahasına Suriye’de güvenirliliği sağladık. Bugün gerginliği azaltma bölgelerinden sadece İdlib kaldı. Muhalefet bu konuda aldatıldığını düşünüyor. Bu sürecin çok rizkli bir yere geldiğini görüyoruz. İdlib bizim milli güvenliğimiz için de hayati öneme sahiptir. 12 gözlem noktasının İdlib halkına güvence vermiş olmasından memnunuz. Esad rejiminin kendi halkına yapılan zulmü haklı göremeyiz…  Türkiye 4,5 milyon mülteciyi ağırlama kapasitesini doldurmuştur…  Astana’nın güvenliğinin sınanacağı son günlerdir. Türkiye’nin bu konudaki kararlılığının doğru anlaşılmasını rica ediyorum. Kardeşimiz olarak gördüğümüz Suriye konusunda tavrımız bellidir. Bu zirveden kamuoyuna bu mesaj verilmelidir.  Dünya gözünü buraya çevirmişken Fıratt’ın doğusunda istemediğimiz durumlar yaşanıyor. DEAŞ tehdidi Amerika’nın bu bölgede başka bir terör bölgelsini desteklemesinden rahatsısız. Amerika’nın silah dolu tırları göndermesi o terör örgütünün güçlenmesini sağlamıştır. Şartların sağlanmasına önem veriyoruz. Ülkenin yeniden inşaası ele alınmalıdır.

“Kimyasal silahlarla ilgili tavırlar koyuyoruz, doğrudur, yerindedir”

Geri dönüş süreci Birleşmiş Milletler gözetiminde olması önemlidir. Kimyasal silahların yasaklanması 1915 yılında imzalandı. Bununla ilgili tavırlar koyuyoruzç Fakat öldürülenlerin sayısında 2 bin 3 bin görüyoruz. Konveksiyonel silahlarda 10 bini görüyoruz. Neticesi ölüm olduktan sonra silahın hangisi olduğu ne farkeder. BM güvenlik konseyinde de neticesini net haline getirecektir. Bu zirveden çıkacak sonuçların Suriye halkı için güzel olacağını düşünüyorum. Bundan sonraki görüşme Rusya’da olacak. Oradan daha da olumlu sonuçlarla döneceğimi umuyorum. Ruhani’nin kapanış konuşması şöyle oldu; Medyada barış ve güvenlik sağlanması olmuştur. Bu önemli amaçtır. Suriye milleti ve ordusu için çok önemli adımları atıldı. Terörist ve bu gurupları yaratan ülkeler bugün onları yönetme kabiliyetlerini kaybetmişler. Teröris grupları destekleyerek amaçlarına ulaşamayacaklar. Bölgemizde halkın tamamı umutla ve problemleri aşabileceklerini düşünüyorlar. Uçurumun kenarında olan ülke umut bekliyor. İki önemli sorunumuz var. Suriye’deki diğer amaçlarımıza yönelmemiz lazım. Huzur ve Demokrasiyi sağlamamız lazım. Her zirveden sonra umarım görüşmelerimiz sonrası huzurumuz devam eder.  İdlib ve Fırat’ın doğusu sorununu çözebiliriz.  Erdoğan ve Putin’in eklemek istediği bir şey yoksa bildiriyi yayınlayacağız.

Erdoğan’dan ateşkes önerisi- Putin geri adım atmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede onaylanan 12 maddelik Tahran Sonuç Bildirgesi’nin 3. maddesine “Ateşkes” ifadesinin eklenmesi talebinde bulundu. Erdoğan ve Putin’in ‘ateşkes’ polemiği görüşmeye damga vurdu. İşte o diyalog

Erdoğan

: İdlib’deki bombardımanların artık bir ateşkese adım atılmasında fayda var. Halk korku içinde. Göç, iltica başladı. Bizim sınırlara doğru geliyorlar. Ateşkes yapılması bu zirvenin de zaferi olacaktır diye düşünüyorum. Sözlerimi noklamış oldum. 

Putin:

Esad kendi görevlerini yerine getirdi. Muhalefetin kendi payına düşeni yerine getirmesi gerekiyor. Listelerini verdiler. Askerler arasın koordinasyonların arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Biz İdlib bölgesinde durumu ele aldık. Şu anda masada silahlı muhalifler yok. Mevcut ilkeleri esas alarak bu şekilde hareket ediyoruz. Bu iyi olurdu, fakat biz onların yerine konuşamıyoruz. DEAŞ’ın teröristlerine saldırıları keseceklerine, silahları bırakacaklarına da onlar adına konuşamayız. Elbette haklısınız, bazı formüller muğlak. Üçümüz bunları yapmalıyız. Tahran bildiridi başkanlar tarafından onaylandı.  [Haber görseli]