‘Doğu Ekspresi biletleri ile ilgili spekülasyon yapılıyor’

‘Doğu Ekspresi biletleri ile ilgili spekülasyon yapılıyor’

Şubat 14, 2019 0 Yazar: admin

Erdal Çeri, son günlerde ‘biletleri karaborsaya düştü’ haberleri ile gündeme gelen Doğu Ekspresi ile haberlerin abartıldığını söyledi.

Doğu Ekspresi biletlerinin karaborsaya düştüğüne ilişkin haberlerin abartıldığını ve spekülasyon yapıldığını belirten Çeri Turizm’in sahibi Erdal Çeri, ‘’Birileri bu biletleri alıyosa tur yapmak için alıyor. Zaten öyle de olması gerekiyor.’’ dedi.

Doğu Ekspresi biletleri ile ilgili birkaç yıl öncesine kadar sıkıntı olmadığını ifade eden Çeri, şu anda ise sıkışıklığın sadece kış dönemindeki bir iki ay boyunca yaşandığını ifade etti. Bunu aşmak için Doğu Ekspresi turlarının zaman aralığının genişletilmesi gerektiğini kaydeden Çeri, ‘’Bu turun en güzel olduğu zamnlar bahar ayları.’’ ifadelerini kullandı.

”TUTRSIZ RAKAMLAR VERİLİYOR”

Doğu Ekspresi biletlerinin kara borsaya düştüğü şeklinde açıklama yapan acentecinin verdiği rakamların tutarlı olmadığını savunan Çeri, ‘’TCDD’nin 3 bin 55 liraya sattığı 20 kişilik vagonu ‘biz 4 bin 800 liraya merdiven altı acenteden aldık demiş.’ O zaman kişi başı bilet nasıl oluyor sa 1.800 liraya geliyor?’’ diye sordu.

Kars’ın böyle bir turist ilgisine hazırlıksız yakalandığını ifade eden Erdal Çeri, şunları söyledi:

Kars’ta 5-6 yıldır gerek bir iki bakanın var olması, gerekse Binali Yıldırım’ın ulusal gazetelerle bölgeye yaptığı gezilerde çekilmiş fotoğrafların sosyal günlük kiralık osmanbey medyada yaygınlaşması bölgeye olan ilgiyi son 2-3 yıldır arttırdı. Elit bir kitlenin 3-4 sene önce yoğun bir şekilde oralara gitmesiyle başlayan Doğu Ekspresi fenomenine son dönemde dövizin yükselmesiyle birlikte düşen yurt dışı talebi de eklendi. Yerel eğlenceler yapıldı, etkinlikler düzenlendi.

”ASIL KAVGAYI ÇIKARNLAR UCUZ TUR YPANLAR”

Özellikle birkaç firmanın lansmanı ile, vatandaş Doğu Ekspresi turlarını ucuz buldu ve herkes biririni tetikledi. Ancak sonradan otel ve uçak biletleri yükseldi. Tenlerde de yer bulunamayınca tur fiyatları bu noktalara geldi. Şu anda ortalama 1500-2000 lira arası olan turların doğru rakamı aslında 2.500 liradan aşağı olmaması lazım. Bin liraya turlar da var ve kavgayı yapanlar da bunlar.

”ASIL KARABIRSA KARS’TA”

Çözüm Kars’ın 12 ay gezilen bir destinasyon haline gelmesi. Yörenin bu potansiyeli kaldıracak şekilde turizm alt yapısını geliştirmesi gerekiyor. Bölge buna hazır günlük kiralık nişantaşı olmadığı için asıl karaborsa Kars’ta gelişti. Oradaki yemek, kaz eti, peynir, otel ve restoranların fiyatlarına bakmak yeterli durumu görmek için.

15 YIL YAOILACAK TURİZMİ 2 SENEDE BİTİRECEKLER”

Biz sıkıntıları yerel otoritelere defalarca ilettik ama yol alamadık. Yereldekiler müşteri geliyorsa sıkıntı yok diye bakıyorlar. Ama 2-3 sene sonra görür ki 15 senede yapacağı turizm 2 senede bitmiş.

Şu anda biz orada sosyal medya turu yapıyoruz. Oraya gidip Ani harabelerini karın altında çekenler tamam ama 20 dakka sonra geri dönen insanlar var. Sadece Çıldır günlük kiralık cevahir Gölünün üstünde buzda yürümeye odaklamış. Kars bu değil. Bu turun insanı değil ama etkilenmiş gelmiş. Bu tip insanlar oraya baharda gitmeli mesela.

Kars’ı ünlendiren üst gelir grubu artık şehre pek gitmiyor. Şimdi alt gelir grubu yoğun olarak Doğu Ekspresi ile Kars’a gidiyor. Bu arada trenle Kars 24 saat değil otalama 36 saat sürüyor. Çok fazla rötar yapıyor. Yemek bulunmuyor.

”OLAYIN ACENTELERLE İLGİSİ YOK”

TurizmGüncel’e konuşan başka bir acenteci ise olayına acentelerle ilgili olmadığını belirtti. TCDD’nin satışa çıkardığı vagonlaran acentelere tahsis edilenleri günlük kiralık mecidiyeköy acentelerin parasını ödeyerek mayıs ayında satın aldığı belirten acenteci, vatandaşın bilet bulamamasının TCDD ilgili olduğunu, bilet ekranının açılır açılmaz bilet bulunamamasının acentelerle bir ilgisinin bulunmadığını ifade etti.