Bir zamanlar tüm dünyada aranıyordu! Şimdi ithallere karşı korumasız

Bir zamanlar tüm dünyada aranıyordu! Şimdi ithallere karşı korumasız

Ocak 4, 2019 0 Yazar: admin

İthal tütünün kilogram başına uygulanan 0,15 sentlik verginin 1 Ocak’tan itibaren sıfırlanması, yerli ürünü korumasız bıraktı.

Tütün Eksperleri Derneği Genel Başkanı Servet Yaprak, Avrupa Birliği’ne (AB) verilen taahhütler doğrultusunda ithal tütüne kilogram başına uygulanan 0.15 sentlik verginin 1 Ocak’tan itibaren sıfırlanmasıyla, yerli ürünün korumasız kaldığını vurguladı.

‘KORUMA DUVAR OLMADAN DÜNYAYLA REKABET EDECEK’

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Tütün Eksperleri Derneği Genel Başkanı Servet Yaprak, “Artık Türk tütünü koruma duvarı olmaksızın dünyayla rekabet etmek zorunda kalacak” dedi.

VERGİLERDE SÜREKLİ DÜŞÜŞ OLDU

Yerli tütün üretiminin iyileştirilmesi için 1986’da Tütün Fonu’nun kurulmasıyla, yaprak tütün ithalatında kilogram başına 3 dolar, paket başına da 40 sent vergi alınmaya başlandı. Ancak tam üyelik müzakereleri sürecinde AB, bu fonu ayrıca vergi olarak niteledi ve hükümetten kaldırılması için taahhüt istedi. Maliye Bakanlığı’nın 2009’da verdiği takvim doğrultusunda da vergiler sürekli düştü. Kilogram başına 0.15 sentlik vergi de sıfırlandı.

TÜTÜN ÜRETİCİ SAYISI %86, TÜTÜN ÜRETİMİ %48 AZALDI

Türkiye’de tütün, sözleşmeli üretim modeli ile üretiliyor. 2018 yılında Türkiye genelinde sözleşmeli üretim yapan 56 bin üretici, 943 bin dekar alanda yaklaşık 82 bin 500 ton tütün üretti. Sözleşmesiz olarak üretilen ve kayıtlara geçen 11 milyon kilogram (11 bin ton) tütün ile birlikte yurt genelinde toplam tütün rekoltesi 93 bin 500 ton seviyesinde gerçekleşti.