Bedelli Askerlik için belirlenen ücrete tepki yağıyor

Bedelli Askerlik için belirlenen ücrete tepki yağıyor

Mart 9, 2019 0 Yazar: admin

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıkladığı yeni askerlik sistemindeki bedelli ücreti, sosyal medyada büyük tepki topladı. Bedelin 31 bin TL olarak belirlenmesine tepki gösteren kullanıcılar, ücretin düşürülmesi için yetkililere çağrı yaptı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yeni askerlik sistemini açıklamasıyla detaylar belli olmaya başladı. Buna göre yeni askerlik sisteminde bedelli ücreti bugünkü şartlarda 31 bin lira olacak ve her 6 ayda bir fiyat artacak. Bedelin 31 bin TL olarak belirlenmesine tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, ücretin düşürülmesi için yetkililere çağrı yaptı.

Son bedelli yasasında 15 bin TL olan ücret yeni askerlik sisteminde 31 bin 343 TL oldu. 15 bin TL olan son bedellide adaylar 2020 yılının başına kadar askere alınacak. Yeni sistemin kanunlaşması halinde ise adaylar 31 bin 343 TL ödeyerek askere gidecek. İkiye katlanan fiyata sosyal medyadan da tepkiler geldi.

BAKAN AKAR: HER ALTI AYDA BİR ARTACAK

“Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti ise belirlendi. Düzenlemeye göre bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 liraya yükseltildi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak. Yurt dışında bulunanlar için paralı askerlik ücreti ise 5 bin 113 euro olarak belirlendi.”

SOSYAL MEDYADA TEPKİ TOPLADI

Bedelli askerlik yapmak isteyen vatandaşlar, 31 bin TL ücrete sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Ücretin düşürülmesini isteyen sosyal medya kullanıcıları, 1 ay bedelin de kaldırılmasını talep etti.