BDDK’dan dövize yönelik yeni hamle!

BDDK’dan dövize yönelik yeni hamle!

Ağustos 15, 2018 0 Yazar: admin

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) daha önce yüzde 50 ile sınırladığı swap işlemlerinin özkaynak toplamına oranını yüzde 25’e indirdi.

Kurum bu sabah yaptığı açıklamada, swap işlemleri toplamının bankaların yasal özkaynak toplamının yüzde 25’ini geçemeyeceğini duyurdu.

BDDK Pazar gece yaptığı açıklamada bankaların yurtdışıyla yaptıkları TL-döviz para swap işlemlerini bankaların yasal özsermayesinin yüzde 50’siyle sınırladığını duyurmuştu.

BDDK açıklamasında “Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 25’ini geçemeyecek” denilerek şu ifadelere yer verildi:

“…Bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır.”