Bakan’dan Akdeniz uyarısı! Fatih gemisi için tarih verdi

Bakan’dan Akdeniz uyarısı! Fatih gemisi için tarih verdi

Eylül 20, 2018 0 Yazar: admin

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Fatih Gemisi Akdeniz’deki Sondajına Başlayacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Fatih gemisinin gelecek birkaç ay içerisinde ilk sondajını gerçekleştirmek için Akdeniz’de göreve başlayacağını açıkladı. Bakan, son 16 yılda petrol arama ve üretim faaliyetlerine 10 milyar dolar harcadığını da sözlerine ekledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Fatih gemimiz önümüzdeki birkaç ay içerisinde ilk sondajını gerçekleştirmek için Akdeniz’de göreve başlayacak.” dedi.Bakan, ”Son 16 yılda petrol arama ve üretim faaliyetlerine 10 milyar dolar harcadık. Bunun yüzde 50’si, Türkiye Petrolleri’nden, yüzde 50’si ise yerli ve yabancı yatırımcılarımızdan geldi.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den açıklamalar;

”OLDU BİTTİYE İZİN VERMEYECEĞİZ”

”Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin onay vermediği hiçbir projenin oldu bittiye getirilmesine izin vermeyeceğiz, KKTC’nin adil ve eli pay almadığı bir sisteme geçit vermeyeceğiz.” ifadelerini kullanan Dönmez, ” Biz hep şunu dedik. Petrol varsa bulacağız. Daha fazla arama ve sondaj yapacağız. Buradan hareketle hidrokarbon arama ve üretiminin artırılması için son dönemde önemli adımlar attık.” dedi.

FATİH GEMİSİ SONDAJA BAŞLAYACAK

”Fatih, önümüzdeki birkaç ay içerisinde ilk sondajını gerçekleştirmek için Akdeniz’de göreve başlayacak. İkinci sondaj gemimizin alımı için de çalışmalara başladık. Son 16 yılda petrol arama ve üretim faaliyetlerine 10 milyar dolar harcadık. Bunun yüzde 50’si, Türkiye Petrolleri’nden, yüzde 50’si ise yerli ve yabancı yatırımcılarımızdan geldi.”